Ofițer de securitate și sănătate în muncă pe șantier

Data: 10 sept. 2024

Locație: RO

Companie: PORR AG

Responsabilitățile tale

  • Efectuarea inspecțiilor de securitate și sănătate la fiecare vizită pe șantierul proiectului. Dacă ofițerul de securitate și sănătate este prezent la fața locului, inspecțiile se vor efectua zilnic
  • Documentarea fiecărei inspecții în raportul zilnic, incluzând descrierea activităților inspectate, observațiile relevante privind siguranța, pericolele identificate, acțiunile corective recomandate și datele estimate și reale ale corecțiilor
  • Menținerea sistemului de urmărire a deficiențelor de securitate și sănătate în muncă
  • Cercetarea și investigarea accidentelor de muncă și completarea rapoartelor necesare în caz de accident
  • Păstrarea materialului de referință privind siguranța aplicabil pe șantier
  • Participarea la conferințele preliminare construcției, la întâlnirile premergătoare lucrărilor, inclusiv la întâlnirile pregătitoare și la întâlnirile periodice în curs
  • Întocmirea și verificarea planului de prevenție în caz de accidente și analiza riscurilor activităților pentru conformitate cu EM 385-1-1: aprobare, semnare, implementare și punere în aplicare
  • Asigurarea conformității subcontractanților cu cerințele de securitate și sănătate
  • Furnizarea și păstrarea evidenței instruirii și îndoctrinării privind siguranța pe șantier pentru angajații contractorului, angajații subcontractanților și vizitatorii șantierului

Competențele tale

  • Diplomă de facultate
  • Curs inspector SSM minim 80 de ore
  • Curs de securitate în caz de incendiu
  • Evaluator de risc
  • Dacă pregătirea echivalentă a țării în care își desfășoară activitatea înlocuiește cerințele de formare din EM 385-1-1, informațiile și descrierea cursului vor fi transmise pentru a verifica acceptabilitatea înainte de numire
  • Avantaje suplimentare: Certificat Coordonator SSM, Facultate în domeniul SSM, diplomă RSVTI.
  • Experiență de cel puțin 5 ani într-un rol similar
  • Cunoștințe avansate de limba engleză
  • Competențe informatice (Microsoft Office)
  • Cunoștințele de operare în programul RMS constituie un avantaj
  • Abilități excelente de comunicare, organizare și planificare
  • Cunoștințe solide ale proceselor de execuție
  • Disponibilitate de relocare în Mihail Kogălniceanu, Constanța

Beneficiile tale

  • Program flexibil
  • Abonament privat de servicii medicale
  • Mașină de serviciu
  • Oferte personalizate (7card, Bookster, parteneriate bancare)
  • PORR Academy - academie internă pentru cursuri de pregătire
  • Programe pentru dezvoltarea personală și profesională

Te așteptăm în echipa noastră pentru a construi împreună!